Diğer Doğal Afetler
Hayat dışı primin %0,1'i. 21 şirket yazıyor; lider Ray Sigorta (%57,3). Yatırım geliri öncesi teknik zarar bölgesinde.
Kârlılık köprüsü
100 TL net kazanılmış prim nereye gidiyor?
Köprü son 12 ay değerleri kullanır. Diğer teknik: devam eden riskler, dengeleme ve diğer karşılık değişimleri, rücu ve sovtaj tahakkukları. Aktarılan yatırım geliri eklendiğinde TSB teknik sonucu −₺279,2 Mn olur.
Oranların seyri
Son 12 ay · net
Şirketler: büyüme ve bileşik oran
Kabarcık = brüt prim
Rezerv ve fiyat göstergeleri
Sektör
IBNR ÷ muallak: raporlanmamış hasar karşılığının toplam muallağa oranı (kaskoda rücu beklentisi nedeniyle eksi olabilir). Devam eden riskler: kazanılmamış primin beklenen hasarı karşılamadığı durumda ayrılan ek karşılık; artış fiyatın yetersiz kaldığını gösterir.
Hasar analizi
Gerçekleşen hasarın bileşimi · son 12 ay · milyon TL
Gerçekleşen hasar = ödenen tazminat + muallak tazminat değişimi (net). Muallak payının artması, hasarın henüz ödenmemiş kısmının büyüdüğünü gösterir.
Mevzuat bağlamı
24 belge · Deprem ve doğal afet
Yayım yılına göre belge sayısı (yıl, belge sayısından okunur). 2 belge başka bir düzenlemeyi değiştiriyor.
En çok değişen metinler
Aylık üretim
Ağu 2026 yıl başından ₺616,9 Mn · reel −%27,0
| Şirket · Ağustos 2026 · yıl başından | Prim | Pay | Yıllık pay farkı | Nominal büyüme |
|---|---|---|---|---|
| Ray Sigorta | ₺345,1 Mn | %55,9 | −4,1 puan | −%10,4 |
| Doğa Sigorta | ₺47,4 Mn | %7,7 | +4,9 puan | +%166,5 |
| Sompo Sigorta | ₺44,9 Mn | %7,3 | −0,6 puan | −%11,0 |
| Unico Sigorta | ₺28,9 Mn | %4,7 | −3,1 puan | −%41,9 |
| Corpus Sigorta | ₺26,5 Mn | %4,3 | +1,8 puan | +%68,4 |
| Türkiye Katılım Sigorta | ₺24,3 Mn | %3,9 | +1,8 puan | +%73,2 |
| Neova Katılım Sigorta | ₺23,3 Mn | %3,8 | +2,8 puan | +%255,5 |
| Bereket Sigorta | ₺19,5 Mn | %3,2 | −2,6 puan | −%47,2 |
| HDI Sigorta | ₺19,4 Mn | %3,1 | +3,1 puan | — |
| GIG Sigorta | ₺18,2 Mn | %3,0 | −2,1 puan | −%44,4 |
| HDI Katılım Sigorta | ₺7,0 Mn | %1,1 | −0,0 puan | −%6,0 |
| Şeker Sigorta | ₺5,7 Mn | %0,9 | −0,3 puan | −%25,2 |
| Hepiyi Sigorta | ₺2,0 Mn | %0,3 | −0,4 puan | −%55,9 |
| Ankara Sigorta | ₺1,1 Mn | %0,2 | +0,0 puan | +%20,0 |
| Ana Sigorta | ₺1,1 Mn | %0,2 | −0,0 puan | −%6,9 |
| Fiba Sigorta | ₺950 B | %0,2 | −0,1 puan | −%27,5 |
| Koru Sigorta | ₺720 B | %0,1 | −0,7 puan | −%86,8 |
| Magdeburger Sigorta | ₺530 B | %0,1 | −0,3 puan | −%80,1 |
| Referans Sigorta | ₺140 B | %0,0 | +0,0 puan | — |
| Prive Sigorta | ₺110 B | %0,0 | −0,0 puan | −%26,7 |
| VHV Allgemeine Sigorta | ₺10 B | %0,0 | −0,0 puan | −%66,7 |
TSB Prim-Adet (direkt ve endirekt, yurt içi ve yurt dışı). 21 şirket, toplam ₺616,9 Mn. Ay içi: yıl başından tutarın bir önceki aydan farkı; son 12 ay: yıl başından + önceki yıl sonu − önceki yılın aynı ayı. Karşılaştırma bir yıl önceki aynı ay ve kiptir. Aylık seri çeyreklik mali tablolarla aynı kaynak ailesi değildir; birbirine bölünmez.
Şirket tablosu
| Şirket | Brüt prim | Pay | Pay değişimi | Reel büyüme | USD büyüme | Hasar oranı | Gider oranı | Bileşik oran | Yıllık değişim | Devir oranı | IBNR payı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ray Sigorta | ₺601,6 Mn | %57,3 | −0,8 puan | −%20,2 | −%12,4 | %104,1 | %56,4 | %159,9 | +176,7 puan | %80,6 | %10,1 |
| Doğa Sigorta düşük hacim | ₺86,2 Mn | %8,2 | +6,0 puan | +%207,0 | +%236,9 | — | — | — | — | %14,4 | — |
| Sompo Sigorta düşük hacim | ₺62,8 Mn | %6,0 | −0,5 puan | −%25,8 | −%18,6 | — | — | — | — | %82,9 | — |
| Unico Sigorta | ₺61,4 Mn | %5,8 | −0,5 puan | −%25,6 | −%18,4 | %81,5 | %55,8 | %137,4 | — | %2,8 | %2,9 |
| Corpus Sigorta düşük hacim | ₺60,6 Mn | %5,8 | −2,4 puan | −%42,9 | −%37,4 | — | — | — | — | %43,2 | — |
| GIG Sigorta düşük hacim | ₺38,0 Mn | %3,6 | +0,0 puan | −%18,7 | −%10,8 | — | — | — | — | %77,9 | — |
| Bereket Sigorta düşük hacim | ₺34,2 Mn | %3,3 | −1,9 puan | −%48,8 | −%43,9 | — | — | — | — | %99,3 | — |
| Türkiye Katılım Sigorta düşük hacim | ₺32,5 Mn | %3,1 | −1,2 puan | −%42,1 | −%36,4 | — | — | — | — | %33,8 | — |
| Neova Katılım Sigorta düşük hacim | ₺25,0 Mn | %2,4 | +1,2 puan | +%67,7 | +%84,0 | — | — | — | — | %35,0 | — |
| Şeker Sigorta düşük hacim | ₺12,1 Mn | %1,1 | −0,1 puan | −%23,2 | −%15,7 | — | — | — | — | %70,9 | — |
| HDI Katılım Sigorta düşük hacim | ₺10,8 Mn | %1,0 | +0,3 puan | +%12,0 | +%22,9 | — | — | — | — | %2,1 | — |
| HDI Sigorta düşük hacim | ₺9,7 Mn | %0,9 | +0,9 puan | — | — | — | — | — | — | %0,0 | — |
| Koru Sigorta düşük hacim | ₺4,2 Mn | %0,4 | +0,7 puan | — | — | — | — | — | — | %102,7 | — |
| Hepiyi Sigorta düşük hacim | ₺3,9 Mn | %0,4 | −0,1 puan | −%38,5 | −%32,5 | — | — | — | — | %0,0 | — |
| Magdeburger Sigorta düşük hacim | ₺3,0 Mn | %0,3 | −0,1 puan | −%40,7 | −%34,9 | — | — | — | — | %60,3 | — |
| Ankara Sigorta düşük hacim | ₺1,7 Mn | %0,2 | +0,0 puan | −%11,0 | −%2,4 | — | — | — | — | %6,3 | — |
| Fiba Sigorta düşük hacim | ₺1,5 Mn | %0,1 | −0,0 puan | −%30,8 | −%24,0 | — | — | — | — | %23,7 | — |
| Ana Sigorta düşük hacim | ₺1,5 Mn | %0,1 | −0,1 puan | −%47,3 | −%42,1 | — | — | — | — | %0,0 | — |
| Prive Sigorta düşük hacim | ₺256 B | %0,0 | +0,0 puan | +%1.839,0 | +%2.027,6 | — | — | — | — | %72,3 | — |
| VHV Allgemeine Sigorta düşük hacim | ₺28 B | %0,0 | −0,0 puan | −%74,8 | −%72,3 | — | — | — | — | %192,9 | — |
| Referans Sigorta düşük hacim | ₺6 B | %0,0 | +0,0 puan | — | — | — | — | — | — | %83,3 | — |
| Arex Sigorta düşük hacim | −₺2 B | −%0,0 | −0,4 puan | — | — | — | — | — | — | — | — |
Bileşik oran = 1 − (teknik sonuç − aktarılan yatırım geliri) ÷ net kazanılmış prim. Hasar ve gider oranları aynı paydayla hesaplanır; aradaki fark devam eden riskler, dengeleme ve diğer teknik kalemlerdir.