Toprak Kayması
Hayat dışı primin %0,1'i. 23 şirket yazıyor; lider Türkiye Katılım Sigorta (%48,2). Yatırım geliri öncesi teknik kâr üretiyor.
Kârlılık köprüsü
100 TL net kazanılmış prim nereye gidiyor?
Köprü son 12 ay değerleri kullanır. Diğer teknik: devam eden riskler, dengeleme ve diğer karşılık değişimleri, rücu ve sovtaj tahakkukları. Aktarılan yatırım geliri eklendiğinde TSB teknik sonucu ₺392,7 Mn olur.
Oranların seyri
Son 12 ay · net
Şirketler: büyüme ve bileşik oran
Kabarcık = brüt prim
Rezerv ve fiyat göstergeleri
Sektör
IBNR ÷ muallak: raporlanmamış hasar karşılığının toplam muallağa oranı (kaskoda rücu beklentisi nedeniyle eksi olabilir). Devam eden riskler: kazanılmamış primin beklenen hasarı karşılamadığı durumda ayrılan ek karşılık; artış fiyatın yetersiz kaldığını gösterir.
Hasar analizi
Gerçekleşen hasarın bileşimi · son 12 ay · milyon TL
Gerçekleşen hasar = ödenen tazminat + muallak tazminat değişimi (net). Muallak payının artması, hasarın henüz ödenmemiş kısmının büyüdüğünü gösterir.
Mevzuat bağlamı
24 belge · Deprem ve doğal afet
Yayım yılına göre belge sayısı (yıl, belge sayısından okunur). 2 belge başka bir düzenlemeyi değiştiriyor.
En çok değişen metinler
Aylık üretim
Ağu 2026 yıl başından ₺887,3 Mn · reel −%8,9
| Şirket · Ağustos 2026 · ay içi | Prim | Pay | Yıllık pay farkı | Nominal büyüme |
|---|---|---|---|---|
| Türkiye Katılım Sigorta | ₺58,8 Mn | %65,4 | +9,6 puan | +%38,2 |
| Ray Sigorta | ₺15,1 Mn | %16,8 | +3,5 puan | +%49,2 |
| VHV Allgemeine Sigorta | ₺4,4 Mn | %4,9 | +0,7 puan | +%37,8 |
| Doğa Sigorta | ₺3,6 Mn | %4,0 | −6,3 puan | −%54,6 |
| Sompo Sigorta | ₺2,0 Mn | %2,2 | −0,9 puan | −%16,3 |
| HDI Sigorta | ₺1,7 Mn | %1,9 | +1,9 puan | — |
| Corpus Sigorta | ₺930 B | %1,0 | +0,0 puan | +%20,8 |
| Neova Katılım Sigorta | ₺840 B | %0,9 | +0,1 puan | +%29,2 |
| Unico Sigorta | ₺780 B | %0,9 | +0,6 puan | +%239,1 |
| Koru Sigorta | ₺510 B | %0,6 | −7,7 puan | −%91,9 |
| Quick Sigorta | ₺270 B | %0,3 | −0,1 puan | −%15,6 |
| HDI Katılım Sigorta | ₺250 B | %0,3 | −0,9 puan | −%72,2 |
| Hepiyi Sigorta | ₺160 B | %0,2 | −0,1 puan | −%15,8 |
| Şeker Sigorta | ₺140 B | %0,2 | −0,2 puan | −%48,1 |
| Ana Sigorta | ₺130 B | %0,1 | +0,0 puan | +%30,0 |
| GIG Sigorta | ₺120 B | %0,1 | +0,0 puan | +%50,0 |
| Ankara Sigorta | ₺80 B | %0,1 | −0,0 puan | %0,0 |
| Fiba Sigorta | ₺60 B | %0,1 | −0,1 puan | −%62,5 |
TSB Prim-Adet (direkt ve endirekt, yurt içi ve yurt dışı). 18 şirket, toplam ₺89,9 Mn. Ay içi: yıl başından tutarın bir önceki aydan farkı; son 12 ay: yıl başından + önceki yıl sonu − önceki yılın aynı ayı. Karşılaştırma bir yıl önceki aynı ay ve kiptir. Aylık seri çeyreklik mali tablolarla aynı kaynak ailesi değildir; birbirine bölünmez.
Şirket tablosu
| Şirket | Brüt prim | Pay | Pay değişimi | Reel büyüme | USD büyüme | Hasar oranı | Gider oranı | Bileşik oran | Yıllık değişim | Devir oranı | IBNR payı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Türkiye Katılım Sigorta | ₺655,6 Mn | %48,2 | +12,7 puan | +%64,7 | +%80,7 | %5,1 | %54,8 | %59,9 | −8,7 puan | %2,5 | %112,7 |
| Ray Sigorta düşük hacim | ₺259,2 Mn | %19,1 | −12,7 puan | −%27,1 | −%20,1 | — | — | — | — | %86,3 | — |
| Doğa Sigorta düşük hacim | ₺150,5 Mn | %11,1 | +6,6 puan | +%198,4 | +%227,5 | — | — | — | — | %55,7 | — |
| Sompo Sigorta düşük hacim | ₺57,8 Mn | %4,3 | −3,3 puan | −%31,5 | −%24,8 | — | — | — | — | %88,2 | — |
| VHV Allgemeine Sigorta düşük hacim | ₺57,7 Mn | %4,2 | −0,9 puan | −%0,7 | +%8,9 | — | — | — | — | %82,8 | — |
| Quick Sigorta düşük hacim | ₺46,7 Mn | %3,4 | +2,5 puan | +%326,0 | +%367,5 | — | — | — | — | %99,1 | — |
| Corpus Sigorta düşük hacim | ₺34,3 Mn | %2,5 | −2,1 puan | −%34,1 | −%27,6 | — | — | — | — | %40,1 | — |
| Unico Sigorta düşük hacim | ₺31,4 Mn | %2,3 | −1,1 puan | −%17,6 | −%9,6 | — | — | — | — | %0,0 | — |
| Neova Katılım Sigorta düşük hacim | ₺24,7 Mn | %1,8 | +0,6 puan | +%76,1 | +%93,2 | — | — | — | — | %34,5 | — |
| Koru Sigorta düşük hacim | ₺18,5 Mn | %1,4 | −0,7 puan | −%18,4 | −%10,4 | — | — | — | — | %93,0 | — |
| GIG Sigorta düşük hacim | ₺7,5 Mn | %0,5 | −0,3 puan | −%24,5 | −%17,1 | — | — | — | — | %32,3 | — |
| Şeker Sigorta düşük hacim | ₺4,7 Mn | %0,3 | −0,2 puan | −%22,4 | −%14,9 | — | — | — | — | %68,2 | — |
| HDI Katılım Sigorta düşük hacim | ₺2,3 Mn | %0,2 | +0,0 puan | +%50,9 | +%65,6 | — | — | — | — | %2,5 | — |
| HDI Sigorta düşük hacim | ₺2,0 Mn | %0,1 | +0,1 puan | — | — | — | — | — | — | %0,0 | — |
| Hepiyi Sigorta düşük hacim | ₺1,5 Mn | %0,1 | −0,1 puan | −%33,5 | −%27,0 | — | — | — | — | %0,0 | — |
| Ana Sigorta düşük hacim | ₺1,5 Mn | %0,1 | −0,1 puan | −%48,2 | −%43,2 | — | — | — | — | %0,0 | — |
| Fiba Sigorta düşük hacim | ₺1,4 Mn | %0,1 | −0,1 puan | −%32,3 | −%25,7 | — | — | — | — | %26,9 | — |
| Ankara Sigorta düşük hacim | ₺999 B | %0,1 | −0,0 puan | −%8,9 | −%0,1 | — | — | — | — | %0,0 | — |
| Magdeburger Sigorta düşük hacim | ₺906 B | %0,1 | −0,1 puan | −%52,5 | −%47,9 | — | — | — | — | %60,5 | — |
| Emaa Sigorta düşük hacim | ₺156 B | %0,0 | −0,0 puan | −%73,9 | −%71,3 | — | — | — | — | %8,3 | — |
| Prive Sigorta düşük hacim | ₺43 B | %0,0 | +0,0 puan | — | — | — | — | — | — | %16,3 | — |
| Türkiye Sigorta düşük hacim | ₺27 B | %0,0 | −0,0 puan | −%24,3 | −%16,9 | — | — | — | — | %0,0 | — |
| Referans Sigorta düşük hacim | ₺3 B | %0,0 | +0,0 puan | — | — | — | — | — | — | %66,7 | — |
| Arex Sigorta düşük hacim | −₺1 B | −%0,0 | −0,4 puan | — | — | — | — | — | — | — | — |
Bileşik oran = 1 − (teknik sonuç − aktarılan yatırım geliri) ÷ net kazanılmış prim. Hasar ve gider oranları aynı paydayla hesaplanır; aradaki fark devam eden riskler, dengeleme ve diğer teknik kalemlerdir.