Mapfre Sigorta
Hayat dışı branşlarda 14. sırada (bir yıl önce 12.), payı %2,5. Bileşik oranı sektörün 0,4 puan altında.
Fark nereden geliyor?
Bileşik oranın sektörden farkı, iki parçaya ayrılmış
Negatif puan sektörden iyi (daha düşük bileşik oran) demektir. Karma etkisi, şirketin kazanılmış prim ağırlıklarıyla sektör iş kolu oranlarının ortalamasından gelir; performans etkisi, her iş kolunda şirket ile sektör arasındaki farkın şirket ağırlığıyla toplamıdır. Net hacmi düşük ya da negatif iş kollarından gelen +0,6 puan ayrıca kalır.
Bileşik oran: şirket ve sektör
Son 12 ay · net · hayat dışı toplam
Portföy karması
Brüt prim payı · şirket ve sektör
En büyük sekiz iş kolu; kalan pay çubuğun boş kısmıdır.
Pazar payı
Hayat dışı toplam · brüt prim
Sıra
Brüt prime göre
Aylık üretim
Ay içi brüt prim · milyar TL · son 24 ay
TSB Prim-Adet, hayat dışı branşlar; yıl başından tutarın bir önceki aydan farkı. Son ay Ağustos 2026. Aylık seri çeyreklik mali tablolarla aynı kaynak ailesi değildir.
Aylık pazar payı
Hayat dışı toplam · Prim-Adet
Ay içi pay dalgalıdır (yenileme dönemleri, filo poliçeleri); eğilim için son 12 ay payına bakın.
Dağıtım kanalı karması
Son 12 ay · brüt prim payı
Finansal özet
Bilanço özeti · dönem sonu
İş kolu bazında performans
| İş kolu | Brüt prim | Portföy payı | Sektörde | Pazar payı | Sıra | Bileşik oran | Sektör | Fark | Katkı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sağlık | ₺11,3 Mr | %39,1 | %21,2 | %4,5 | 6 | %107,2 | %102,1 | +5,1 puan | +2,6 puan |
| Zorunlu Trafik | ₺5,8 Mr | %20,0 | %25,6 | %1,9 | 17 | %153,0 | %152,0 | +1,0 puan | +0,2 puan |
| Yangın ve kâr kaybı | ₺5,1 Mr | %17,6 | %10,5 | %4,1 | 8 | %99,4 | %94,4 | +5,0 puan | +0,2 puan |
| Kasko | ₺2,1 Mr | %7,3 | %13,9 | %1,3 | 21 | %105,3 | %104,6 | +0,8 puan | +0,1 puan |
| Mühendislik | ₺2,1 Mr | %7,1 | %4,8 | %3,6 | 9 | %82,1 | %104,5 | −22,4 puan | −0,3 puan |
| İMM ve diğer araç sorumluluğu | ₺807,9 Mn | %2,8 | %2,7 | %2,5 | 13 | %27,3 | %64,1 | −36,7 puan | −2,3 puan |
| Nakliyat, tekne ve havacılık | ₺751,5 Mn | %2,6 | %2,6 | %2,5 | 11 | %74,4 | %80,8 | −6,3 puan | −0,1 puan |
| Genel sorumluluk | ₺375,5 Mn | %1,3 | %1,9 | %1,7 | 16 | %159,9 | %162,8 | −2,9 puan | −0,0 puan |
| Deprem ve doğal afet düşük hacim | ₺293,0 Mn | %1,0 | %5,8 | %0,4 | 24 | — | %84,4 | — | — |
| Cam, hırsızlık, hukuksal koruma ve asistans | ₺205,2 Mn | %0,7 | %1,6 | %1,1 | 18 | %25,7 | %46,3 | −20,6 puan | −0,3 puan |
| Ferdi kaza | ₺112,2 Mn | %0,4 | %2,1 | %0,5 | 29 | %19,3 | %70,1 | −50,8 puan | −0,5 puan |
| Tarım düşük hacim | ₺45,9 Mn | %0,2 | %6,7 | %0,1 | 21 | — | %71,9 | — | — |
| Kredi, kefalet ve finansal kayıplar düşük hacim | ₺10,8 Mn | %0,0 | %0,5 | %0,2 | 24 | — | %96,3 | — | — |
Katkı sütunu, o iş kolunun şirketin toplam bileşik oran farkına kaç puan eklediğini gösterir (iş kolu içi performans etkisi). Bir satıra dokunun, iş kolu sayfası şirket vurgulu açılır.
Poliçe adedi
Son 12 ay · TSB Poliçe-Adet
| İş kolu | Poliçe | Portföydeki pay | Pazar payı (poliçe) | Pay farkı | Yıllık değişim | Sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zorunlu Trafik | 545.348 | %49,0 | %2,0 | −0,1 puan | +%4,7 | 18 |
| Deprem ve doğal afet | 147.102 | %13,2 | %1,3 | −0,2 puan | −%6,1 | 19 |
| Nakliyat, tekne ve havacılık | 115.608 | %10,4 | %4,1 | −3,2 puan | +%1,5 | 5 |
| Kasko | 105.652 | %9,5 | %1,2 | +0,2 puan | +%23,6 | 21 |
| Sağlık | 103.932 | %9,3 | %1,0 | +0,1 puan | +%13,1 | 21 |
| Yangın ve kâr kaybı | 80.178 | %7,2 | %1,2 | −0,0 puan | −%5,5 | 17 |
| Mühendislik | 6.477 | %0,6 | %0,1 | +0,0 puan | −%3,2 | 21 |
| Genel sorumluluk | 4.856 | %0,4 | %0,4 | −0,1 puan | −%10,0 | 23 |
| Ferdi kaza | 3.404 | %0,3 | %0,0 | −0,1 puan | −%64,0 | 47 |
| Tarım | 863 | %0,1 | %0,0 | +0,0 puan | +%16,0 | 21 |
| Kredi, kefalet ve finansal kayıplar | 289 | %0,0 | %0,2 | −0,0 puan | −%21,8 | 19 |
| Cam, hırsızlık, hukuksal koruma ve asistans | 187 | %0,0 | %0,0 | +0,0 puan | −%7,2 | 21 |
| İMM ve diğer araç sorumluluğu | 155 | %0,0 | %0,0 | +0,0 puan | −%15,7 | 21 |
TSB Poliçe-Adet: dönem içi yazılan (tanzim edilen) poliçe sayısı; aylık üretimdeki teminat adedinden farklıdır. Koasürans payları nedeniyle kesirli olabilir. Prim tablolarıyla aynı kaynak ailesinden olmadığı için poliçe başına prim hesaplanmaz; iki pay yan yana gösterilir.
Araç grupları
Kasko ve Trafik · 2026 · 2. çeyrek · son 12 ay · brüt
Kasko · %1,29 pay · brüt hasar/prim %68,9 (sektör %72,3)
| Araç grubu | Brüt prim | Portföydeki payı | Gruptaki payı | Hasar / prim | Sıklık |
|---|---|---|---|---|---|
| Otomobil | ₺1,7 Mr | %79,3 | %1,5 | %65,3sektör %74,9 | %15,2sektör %17,2 |
| Kamyonet | ₺275,5 Mn | %13,0 | %1,6 | %92,5sektör %73,5 | %23,8sektör %16,6 |
| Kamyon | ₺110,1 Mn | %5,2 | %1,6 | %67,5sektör %69,1 | %11,1sektör %15,3 |
| Çekici düşük hacim | ₺22,4 Mn | %1,1 | %0,2 | — | — |
Zorunlu Trafik · %1,93 pay · brüt hasar/prim %89,6 (sektör %77,3)
| Araç grubu | Brüt prim | Portföydeki payı | Gruptaki payı | Hasar / prim | Sıklık |
|---|---|---|---|---|---|
| Otomobil | ₺4,8 Mr | %89,6 | %3,0 | %74,7sektör %76,4 | %7,1sektör %9,9 |
| Kamyonet | ₺325,7 Mn | %6,1 | %0,6 | %243,6sektör %74,8 | %47,3sektör %13,6 |
| Motosiklet | ₺144,6 Mn | %2,7 | %1,3 | %221,3sektör %93,9 | %13,1sektör %9,5 |
| Kamyon düşük hacim | ₺29,0 Mn | %0,5 | %0,2 | — | — |
TSB Motorlu Taşıtlar Sigorta İstatistikleri. Brüt rakamlar, yazılan prime göre; net bileşik oranla karşılaştırılmaz. Portföyün %0,5'inden küçük gruplar gösterilmez.