Montaj
Hayat dışı primin %0,2'i. 28 şirket yazıyor; lider Axa Sigorta (%18,4). Yatırım geliri öncesi teknik zarar bölgesinde.
Kârlılık köprüsü
100 TL net kazanılmış prim nereye gidiyor?
Köprü son 12 ay değerleri kullanır. Diğer teknik: devam eden riskler, dengeleme ve diğer karşılık değişimleri, rücu ve sovtaj tahakkukları. Aktarılan yatırım geliri eklendiğinde TSB teknik sonucu ₺124,4 Mn olur.
Oranların seyri
Son 12 ay · net
Şirketler: büyüme ve bileşik oran
Kabarcık = brüt prim
Rezerv ve fiyat göstergeleri
Sektör
IBNR ÷ muallak: raporlanmamış hasar karşılığının toplam muallağa oranı (kaskoda rücu beklentisi nedeniyle eksi olabilir). Devam eden riskler: kazanılmamış primin beklenen hasarı karşılamadığı durumda ayrılan ek karşılık; artış fiyatın yetersiz kaldığını gösterir.
Hasar analizi
Gerçekleşen hasarın bileşimi · son 12 ay · milyon TL
Gerçekleşen hasar = ödenen tazminat + muallak tazminat değişimi (net). Muallak payının artması, hasarın henüz ödenmemiş kısmının büyüdüğünü gösterir.
Mevzuat bağlamı
6 belge · Mühendislik
Yayım yılına göre belge sayısı (yıl, belge sayısından okunur). 0 belge başka bir düzenlemeyi değiştiriyor.
Aylık üretim
Ağu 2026 yıl başından ₺1,3 Mr · reel +%1,0
| Şirket · Ağustos 2026 · ay içi | Prim | Pay | Yıllık pay farkı | Nominal büyüme |
|---|---|---|---|---|
| Axa Sigorta | ₺23,3 Mn | %17,5 | +2,7 puan | +%21,4 |
| HDI Sigorta | ₺20,6 Mn | %15,5 | +9,0 puan | +%144,7 |
| Ray Sigorta | ₺19,5 Mn | %14,7 | +6,0 puan | +%73,2 |
| Anadolu Sigorta | ₺15,5 Mn | %11,7 | +7,7 puan | +%201,9 |
| Türkiye Sigorta | ₺11,8 Mn | %8,9 | +4,7 puan | +%119,1 |
| Sompo Sigorta | ₺8,7 Mn | %6,6 | −8,8 puan | −%56,1 |
| Mapfre Sigorta | ₺8,0 Mn | %6,0 | −9,1 puan | −%59,2 |
| Eureko Sigorta | ₺6,3 Mn | %4,7 | −2,6 puan | −%33,9 |
| VHV Allgemeine Sigorta | ₺4,7 Mn | %3,5 | +0,8 puan | +%34,1 |
| Allianz Sigorta | ₺3,1 Mn | %2,3 | −8,5 puan | −%77,9 |
| Chubb | ₺2,9 Mn | %2,2 | +2,2 puan | — |
| Quick Sigorta | ₺2,8 Mn | %2,1 | −0,3 puan | −%11,8 |
| Doğa Sigorta | ₺1,4 Mn | %1,0 | +0,9 puan | +%1.050,0 |
| GIG Sigorta | ₺930 B | %0,7 | +0,9 puan | — |
| Şeker Sigorta | ₺800 B | %0,6 | +0,5 puan | +%788,9 |
| Zurich Sigorta | ₺740 B | %0,6 | −4,0 puan | −%87,6 |
| Neova Katılım Sigorta | ₺680 B | %0,5 | −0,6 puan | −%51,4 |
| Aksigorta | ₺370 B | %0,3 | −0,4 puan | −%56,5 |
| Türk Nippon Sigorta | ₺320 B | %0,2 | −0,0 puan | −%13,5 |
| Corpus Sigorta | ₺310 B | %0,2 | −0,1 puan | −%20,5 |
| Ankara Sigorta | ₺120 B | %0,1 | −0,1 puan | −%55,6 |
TSB Prim-Adet (direkt ve endirekt, yurt içi ve yurt dışı). 21 şirket, toplam ₺133,0 Mn. Ay içi: yıl başından tutarın bir önceki aydan farkı; son 12 ay: yıl başından + önceki yıl sonu − önceki yılın aynı ayı. Karşılaştırma bir yıl önceki aynı ay ve kiptir. Aylık seri çeyreklik mali tablolarla aynı kaynak ailesi değildir; birbirine bölünmez.
Şirket tablosu
| Şirket | Brüt prim | Pay | Pay değişimi | Reel büyüme | USD büyüme | Hasar oranı | Gider oranı | Bileşik oran | Yıllık değişim | Devir oranı | IBNR payı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Axa Sigorta | ₺360,1 Mn | %18,4 | +4,1 puan | +%40,0 | +%53,6 | %17,9 | %21,4 | %51,8 | −7,1 puan | %18,9 | %0,0 |
| Ray Sigorta | ₺260,3 Mn | %13,3 | +4,9 puan | +%72,0 | +%88,7 | %11,2 | %96,6 | %116,1 | — | %47,9 | %22,1 |
| Sompo Sigorta | ₺221,2 Mn | %11,3 | −1,9 puan | −%7,0 | +%2,0 | %10,6 | %69,2 | %82,3 | — | %52,6 | %9,8 |
| Allianz Sigorta düşük hacim | ₺196,8 Mn | %10,1 | +3,7 puan | +%71,8 | +%88,6 | — | — | — | — | %90,7 | — |
| Mapfre Sigorta düşük hacim | ₺174,5 Mn | %8,9 | −2,6 puan | −%16,0 | −%7,8 | — | — | — | — | %97,1 | — |
| Türkiye Sigorta düşük hacim | ₺126,8 Mn | %6,5 | −1,3 puan | −%9,1 | −%0,2 | — | — | — | — | %91,9 | — |
| Eureko Sigorta düşük hacim | ₺118,7 Mn | %6,1 | −3,3 puan | −%29,7 | −%22,9 | — | — | — | — | %92,8 | — |
| HDI Sigorta düşük hacim | ₺102,3 Mn | %5,2 | −0,8 puan | −%5,4 | +%3,8 | — | — | — | — | %42,2 | — |
| Anadolu Sigorta düşük hacim | ₺83,8 Mn | %4,3 | −2,9 puan | −%35,1 | −%28,8 | — | — | — | — | %51,4 | — |
| VHV Allgemeine Sigorta düşük hacim | ₺67,4 Mn | %3,4 | −1,6 puan | −%25,0 | −%17,7 | — | — | — | — | %67,6 | — |
| Fiba Sigorta düşük hacim | ₺66,1 Mn | %3,4 | +3,4 puan | — | — | — | — | — | — | %100,0 | — |
| Quick Sigorta düşük hacim | ₺45,6 Mn | %2,3 | −0,0 puan | +%7,3 | +%17,7 | — | — | — | — | %39,5 | — |
| Zurich Sigorta düşük hacim | ₺42,2 Mn | %2,2 | +0,1 puan | +%13,4 | +%24,4 | — | — | — | — | %80,1 | — |
| Chubb düşük hacim | ₺31,4 Mn | %1,6 | +0,9 puan | +%134,2 | +%157,0 | — | — | — | — | %74,5 | — |
| Aksigorta düşük hacim | ₺17,5 Mn | %0,9 | −0,5 puan | −%32,0 | −%25,4 | — | — | — | — | %104,6 | — |
| Corpus Sigorta düşük hacim | ₺9,0 Mn | %0,5 | −0,6 puan | −%50,8 | −%46,1 | — | — | — | — | %46,9 | — |
| Neova Katılım Sigorta düşük hacim | ₺8,2 Mn | %0,4 | −0,5 puan | −%52,5 | −%47,8 | — | — | — | — | %58,0 | — |
| Unico Sigorta düşük hacim | ₺7,6 Mn | %0,4 | −0,1 puan | −%21,0 | −%13,3 | — | — | — | — | %8,9 | — |
| GIG Sigorta düşük hacim | ₺5,1 Mn | %0,3 | −0,2 puan | −%37,1 | −%31,0 | — | — | — | — | %27,1 | — |
| Ankara Sigorta düşük hacim | ₺3,7 Mn | %0,2 | −0,0 puan | −%5,9 | +%3,3 | — | — | — | — | %71,6 | — |
| Doğa Sigorta düşük hacim | ₺3,0 Mn | %0,2 | −0,1 puan | −%21,5 | −%13,8 | — | — | — | — | %55,0 | — |
| Magdeburger Sigorta düşük hacim | ₺2,5 Mn | %0,1 | −0,0 puan | −%8,0 | +%1,0 | — | — | — | — | %107,4 | — |
| Referans Sigorta düşük hacim | ₺1,4 Mn | %0,1 | −0,4 puan | −%82,1 | −%80,4 | — | — | — | — | %771,0 | — |
| Şeker Sigorta düşük hacim | ₺1,3 Mn | %0,1 | −0,0 puan | +%1,6 | +%11,5 | — | — | — | — | %58,6 | — |
| HDI Katılım Sigorta düşük hacim | ₺519 B | %0,0 | +0,0 puan | +%2.356,8 | +%2.595,9 | — | — | — | — | %440,7 | — |
| Türk Nippon Sigorta düşük hacim | ₺469 B | %0,0 | −0,0 puan | −%40,4 | −%34,6 | — | — | — | — | %49,5 | — |
| Prive Sigorta düşük hacim | ₺152 B | %0,0 | +0,0 puan | +%66,8 | +%83,1 | — | — | — | — | %0,0 | — |
| Orient Sigorta düşük hacim | ₺67 B | %0,0 | −0,0 puan | +%1,5 | +%11,4 | — | — | — | — | %53,7 | — |
Bileşik oran = 1 − (teknik sonuç − aktarılan yatırım geliri) ÷ net kazanılmış prim. Hasar ve gider oranları aynı paydayla hesaplanır; aradaki fark devam eden riskler, dengeleme ve diğer teknik kalemlerdir.