Trafik eşiği
Genelge, bir şirketin trafik sigortasındaki üç aylık pazar payının aynı dönemdeki kasko pazar payının %70'inden az olmasını poliçe düzenlemekten kaçınma hallerinden biri sayar. Bu sayfa, yayımlanan TSB verisiyle her şirketin bu orana göre konumunu gösterir.
Eşiğe en yakın şirketler
Trafik payı ÷ kasko payı oranının %70'e uzaklığı
Eşiğe yakın (oran %69 ≤ oran < %70, eşiğin altında): 2025/27 ile eklenen fıkradaki "%1'lik sapma" bu aralık olarak okunmuştur. Bu bir yorumdur; Kurum bu aralığı tanımlamamıştır. Sapmanın kaçınma sayılıp sayılmayacağına Kurul karar verir; işaret otomatik tolerans değildir.
Dönem geçmişi
2025 · 2. çeyrek → 2026 · 2. çeyrek · şirket sayısı
İlk kontrol dönemi 30 Haziran 2025 (Madde 6). Her dönem ayrı değerlendirilir. Madde 4/2 art arda üç ya da sekiz dönemde dört kez tekrarlanan tespitler için ek yaptırım öngörür; tablodaki dönem sayıları bu tekrar ölçüsünü yalnız bilgi olarak gösterir.
Şirket tablosu · 2026 · 2. çeyrek
| Şirket | Trafik primi (çeyrek içi, direkt) | Trafik payı | Kasko payı | Eşik (kasko × %70) | Fark | Trafik ÷ kasko payı | Durum | Art arda eşik altı | Son 8 dönemde eşik altı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anadolu Sigorta | ₺2,0 Mr | %3,18 | %12,39 | %8,67 | −5,5 puan | %25,7 | Eşiğin altında | 3 | 4 |
| Türkiye Sigorta | ₺2,7 Mr | %4,18 | %10,94 | %7,66 | −3,5 puan | %38,2 | Eşiğin altında | 5 | 5 |
| GIG Sigorta | ₺134 B | %0,00 | %0,21 | %0,15 | −0,1 puan | %0,1 | Eşiğin altında | 5 | 5 |
| Sompo Sigorta | ₺5,5 Mr | %8,62 | %12,26 | %8,58 | +0,0 puan | %70,3 | Eşiğin üstünde | — | 1 |
| Ana Sigorta | ₺525,4 Mn | %0,82 | %1,11 | %0,78 | +0,0 puan | %74,4 | Eşiğin üstünde | — | 1 |
| Eureko Sigorta | ₺880,7 Mn | %1,38 | %1,84 | %1,29 | +0,1 puan | %75,1 | Eşiğin üstünde | — | 1 |
| Türk Nippon Sigorta | ₺318,4 Mn | %0,50 | %0,43 | %0,30 | +0,2 puan | %117,0 | Eşiğin üstünde | — | 2 |
| Türkiye Katılım Sigorta | ₺1,4 Mr | %2,25 | %2,73 | %1,91 | +0,3 puan | %82,3 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Aksigorta | ₺1,5 Mr | %2,38 | %2,83 | %1,98 | +0,4 puan | %84,1 | Eşiğin üstünde | — | 2 |
| Koru Sigorta | ₺838,3 Mn | %1,32 | %1,27 | %0,89 | +0,4 puan | %103,2 | Eşiğin üstünde | — | 1 |
| Corpus Sigorta | ₺369,7 Mn | %0,58 | %0,01 | %0,01 | +0,6 puan | %6.968,5 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Allianz Sigorta | ₺3,6 Mr | %5,66 | %7,18 | %5,03 | +0,6 puan | %78,9 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Bereket Sigorta | ₺1,2 Mr | %1,88 | %1,70 | %1,19 | +0,7 puan | %110,6 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Ray Sigorta | ₺2,4 Mr | %3,70 | %4,00 | %2,80 | +0,9 puan | %92,3 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Şeker Sigorta | ₺666,5 Mn | %1,05 | %0,10 | %0,07 | +1,0 puan | %1.004,1 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Unico Sigorta | ₺2,5 Mr | %3,96 | %3,69 | %2,58 | +1,4 puan | %107,3 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Neova Katılım Sigorta | ₺2,6 Mr | %4,05 | %3,81 | %2,66 | +1,4 puan | %106,3 | Eşiğin üstünde | — | — |
| HDI Sigorta | ₺3,9 Mr | %6,05 | %6,32 | %4,42 | +1,6 puan | %95,7 | Eşiğin üstünde | — | 1 |
| Mapfre Sigorta | ₺1,9 Mr | %2,92 | %1,15 | %0,80 | +2,1 puan | %254,1 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Doğa Sigorta | ₺2,9 Mr | %4,60 | %3,49 | %2,44 | +2,2 puan | %131,7 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Emaa Sigorta | ₺1,5 Mr | %2,37 | %0,01 | %0,01 | +2,4 puan | %32.321,5 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Quick Sigorta | ₺2,3 Mr | %3,67 | %1,84 | %1,28 | +2,4 puan | %199,8 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Ankara Sigorta | ₺2,3 Mr | %3,63 | %1,67 | %1,17 | +2,5 puan | %217,7 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Referans Sigorta | ₺1,8 Mr | %2,88 | %0,32 | %0,23 | +2,6 puan | %886,7 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Axa Sigorta | ₺5,3 Mr | %8,35 | %8,10 | %5,67 | +2,7 puan | %103,2 | Eşiğin üstünde | — | 2 |
| Ethica Sigorta | ₺3,3 Mr | %5,12 | %1,73 | %1,21 | +3,9 puan | %295,5 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Hepiyi Sigorta | ₺5,1 Mr | %8,04 | %4,69 | %3,28 | +4,8 puan | %171,5 | Eşiğin üstünde | — | — |
| Zurich Sigorta | ₺4,4 Mr | %6,89 | %3,04 | %2,13 | +4,8 puan | %226,5 | Eşiğin üstünde | — | 1 |
Bir satıra dokunun, şirketin dönem geçmişi açılır. Pazar payları değerlendirilen dönemde üretimi olan tüm sigorta şirketlerinin toplamına göredir; reasürans şirketleri ve TSB toplam satırları dahil değildir.
Hepiyi Sigorta · dönem geçmişi
2026 · 2. çeyrek: Eşiğin üstünde · fark +4,76 puan
| Dönem | Trafik primi (çeyrek içi, direkt) | Trafik payı | Kasko payı | Eşik (kasko × %70) | Fark | Durum |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 · 2. çeyrek | ₺3,0 Mr | %6,43 | %4,51 | %3,16 | +3,3 puan | Eşiğin üstünde |
| 2025 · 3. çeyrek | ₺3,4 Mr | %6,70 | %4,35 | %3,04 | +3,7 puan | Eşiğin üstünde |
| 2025 · 4. çeyrek | ₺2,6 Mr | %4,37 | %4,12 | %2,88 | +1,5 puan | Eşiğin üstünde |
| 2026 · 1. çeyrek | ₺3,5 Mr | %6,48 | %3,85 | %2,69 | +3,8 puan | Eşiğin üstünde |
| 2026 · 2. çeyrek | ₺5,1 Mr | %8,04 | %4,69 | %3,28 | +4,8 puan | Eşiğin üstünde |
Hesaplama yöntemi
- Kural: trafik pazar payı < kasko pazar payı × 0,70 ise eşiğin altında. Oran = trafik payı ÷ kasko payı; fark = (trafik payı − eşik) puan. Kasko üretimi olmayan şirkette oran hesaplanmaz.
- Ölçü: "üçer aylık" ve "her dönem birbirinden bağımsız" hükmü gereği çeyrek içi tutar (yıl başından tutarın önceki çeyrekten farkı). Trafik: 715'in direkt (endirekt hariç) primi; 715'in içinde yayımlanan Riskli Sigortalılar Havuzu (856) ve Yeşil Kart (855) düşülür. Kasko: 717 brüt yazılan prim.
- Eşiğe yakınlık (2025/27): 2025/27 sayılı Genelge Madde 1 ile 2025/6 Madde 3'e eklenen fıkra:
(4) Birinci fıkranın (a) ve (b) bentlerinde belirtilen oranlarda %1'lik sapmaların kaçınma fiili olarak değerlendirilmesi Kurulun yetkisindedir.
Kullanılan okuma: (a) bendindeki oran, trafik payının kasko payına oranıdır ve eşik %70'tir; "%1'lik sapma" bu orandan 1 puan aşağısı, yani %69 ≤ oran < %70 olarak alınmıştır. Hüküm yalnız eşiğin altına düşmeyi konu aldığı için eşiğin üstündeki şirketler "yakın" sayılmaz. Göreli okuma (%70'in %1'i, yani %69,3) kullanılmamıştır. Bu okuma veri.insure'un yorumudur; genelge sapmanın nasıl ölçüleceğini tanımlamaz, resmî bir eşik değildir. - Ayrılamayanlar: mebdeinden iptal edilen poliçeler (Madde 3/2) kamu verisinde ayrı değildir; havuz direkt prim olarak 856 satırından düşülür.
- (b) bendinin bu ekranda karşılığı yoktur: kural, trafik poliçe sayısında 4. basamak poliçelerin aynı dönem 7. ve 8. basamak poliçelere oranının %30'un altında kalmasıdır. veri.insure'da şirket bazında trafik poliçe adedi (TSB Poliçe-Adet) var, ancak hasarsızlık basamağı kırılımı yok; bu yüzden oran hesaplanmaz ve tahmin edilmez. (c) ve (ç) bentleri denetim ve teklif platformu verisi gerektirir; onların da karşılığı yoktur.
- Kaynak: TSB Şirketler Gelir Tablosu Detay (çeyreklik). Aylık Prim-Adet serisi kullanılmaz; genelge ölçüyü üç aylık tanımlar.
Mevzuat
Madde madde metin ve değişiklik bağlamı