Tehlikeli Maddeler ZS
Hayat dışı primin %0,0'i. 26 şirket yazıyor; lider Allianz Sigorta (%28,7). Yatırım geliri öncesi teknik kâr üretiyor.
Kârlılık köprüsü
100 TL net kazanılmış prim nereye gidiyor?
Köprü son 12 ay değerleri kullanır. Diğer teknik: devam eden riskler, dengeleme ve diğer karşılık değişimleri, rücu ve sovtaj tahakkukları. Aktarılan yatırım geliri eklendiğinde TSB teknik sonucu ₺437,3 Mn olur.
Oranların seyri
Son 12 ay · net
Şirketler: büyüme ve bileşik oran
Kabarcık = brüt prim
Rezerv ve fiyat göstergeleri
Sektör
IBNR ÷ muallak: raporlanmamış hasar karşılığının toplam muallağa oranı (kaskoda rücu beklentisi nedeniyle eksi olabilir). Devam eden riskler: kazanılmamış primin beklenen hasarı karşılamadığı durumda ayrılan ek karşılık; artış fiyatın yetersiz kaldığını gösterir.
Hasar analizi
Gerçekleşen hasarın bileşimi · son 12 ay · milyon TL
Gerçekleşen hasar = ödenen tazminat + muallak tazminat değişimi (net). Muallak payının artması, hasarın henüz ödenmemiş kısmının büyüdüğünü gösterir.
Mevzuat bağlamı
42 belge · Genel sorumluluk
Yayım yılına göre belge sayısı (yıl, belge sayısından okunur). 5 belge başka bir düzenlemeyi değiştiriyor.
En çok değişen metinler
Aylık üretim
Ağu 2026 yıl başından ₺390,2 Mn · reel −%10,8
| Şirket · Ağustos 2026 · yıl başından | Prim | Pay | Yıllık pay farkı | Nominal büyüme |
|---|---|---|---|---|
| Allianz Sigorta | ₺118,7 Mn | %30,4 | +2,6 puan | +%28,6 |
| Anadolu Sigorta | ₺76,1 Mn | %19,5 | −2,6 puan | +%3,6 |
| Türkiye Sigorta | ₺55,1 Mn | %14,1 | +1,2 puan | +%28,2 |
| Aksigorta | ₺30,1 Mn | %7,7 | +0,2 puan | +%20,1 |
| Sompo Sigorta | ₺16,9 Mn | %4,3 | −0,4 puan | +%6,8 |
| Ray Sigorta | ₺16,8 Mn | %4,3 | −1,0 puan | −%5,2 |
| HDI Sigorta | ₺14,9 Mn | %3,8 | +0,7 puan | +%44,9 |
| VHV Allgemeine Sigorta | ₺14,2 Mn | %3,6 | −0,3 puan | +%8,3 |
| Neova Katılım Sigorta | ₺12,3 Mn | %3,2 | +0,5 puan | +%39,8 |
| Axa Sigorta | ₺11,3 Mn | %2,9 | +0,2 puan | +%25,1 |
| Zurich Sigorta | ₺11,0 Mn | %2,8 | +0,1 puan | +%20,9 |
| Eureko Sigorta | ₺2,8 Mn | %0,7 | +0,0 puan | +%20,9 |
| Mapfre Sigorta | ₺2,7 Mn | %0,7 | −0,1 puan | +%2,3 |
| Doğa Sigorta | ₺2,4 Mn | %0,6 | +0,0 puan | +%24,6 |
| Quick Sigorta | ₺2,0 Mn | %0,5 | +0,0 puan | +%17,9 |
| Corpus Sigorta | ₺1,1 Mn | %0,3 | −0,3 puan | −%39,9 |
| Referans Sigorta | ₺1,0 Mn | %0,3 | +0,3 puan | +%5.050,0 |
| Unico Sigorta | ₺560 B | %0,1 | +0,1 puan | +%115,4 |
| Şeker Sigorta | ₺160 B | %0,0 | +0,0 puan | +%33,3 |
| Türk Nippon Sigorta | ₺150 B | %0,0 | −0,0 puan | +%15,4 |
| GIG Sigorta | ₺120 B | %0,0 | −1,0 puan | −%96,6 |
| HDI Katılım Sigorta | ₺10 B | %0,0 | +0,0 puan | — |
TSB Prim-Adet (direkt ve endirekt, yurt içi ve yurt dışı). 22 şirket, toplam ₺390,4 Mn. Ay içi: yıl başından tutarın bir önceki aydan farkı; son 12 ay: yıl başından + önceki yıl sonu − önceki yılın aynı ayı. Karşılaştırma bir yıl önceki aynı ay ve kiptir. Aylık seri çeyreklik mali tablolarla aynı kaynak ailesi değildir; birbirine bölünmez.
Şirket tablosu
| Şirket | Brüt prim | Pay | Pay değişimi | Reel büyüme | USD büyüme | Hasar oranı | Gider oranı | Bileşik oran | Yıllık değişim | Devir oranı | IBNR payı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Allianz Sigorta | ₺161,5 Mn | %28,7 | +3,8 puan | +%11,3 | +%22,1 | %9,4 | %26,9 | %36,1 | −24,6 puan | %2,5 | %136,8 |
| Anadolu Sigorta | ₺101,2 Mn | %18,0 | −2,8 puan | −%16,7 | −%8,6 | %5,7 | %23,3 | %29,1 | −2,8 puan | %25,0 | %71,1 |
| Türkiye Sigorta düşük hacim | ₺70,0 Mn | %12,4 | +0,4 puan | −%0,5 | +%9,2 | — | — | — | — | %87,6 | — |
| Aksigorta düşük hacim | ₺41,6 Mn | %7,4 | +0,0 puan | −%3,5 | +%5,9 | — | — | — | — | %40,0 | — |
| Sompo Sigorta düşük hacim | ₺27,8 Mn | %4,9 | +0,2 puan | +%0,1 | +%9,8 | — | — | — | — | %73,6 | — |
| Ray Sigorta düşük hacim | ₺25,6 Mn | %4,5 | −0,6 puan | −%15,1 | −%6,8 | — | — | — | — | %32,7 | — |
| VHV Allgemeine Sigorta düşük hacim | ₺21,5 Mn | %3,8 | −0,6 puan | −%16,4 | −%8,3 | — | — | — | — | %77,9 | — |
| HDI Sigorta düşük hacim | ₺21,4 Mn | %3,8 | +0,6 puan | +%15,2 | +%26,4 | — | — | — | — | %0,5 | — |
| Bereket Sigorta düşük hacim | ₺20,0 Mn | %3,6 | −0,9 puan | −%22,4 | −%14,9 | — | — | — | — | %38,4 | — |
| Axa Sigorta düşük hacim | ₺19,6 Mn | %3,5 | +0,2 puan | +%2,3 | +%12,3 | — | — | — | — | %0,0 | — |
| Neova Katılım Sigorta düşük hacim | ₺17,5 Mn | %3,1 | +0,4 puan | +%11,0 | +%21,8 | — | — | — | — | %2,0 | — |
| Zurich Sigorta düşük hacim | ₺14,7 Mn | %2,6 | +0,0 puan | −%2,3 | +%7,2 | — | — | — | — | %5,5 | — |
| Mapfre Sigorta düşük hacim | ₺4,1 Mn | %0,7 | −0,1 puan | −%13,8 | −%5,4 | — | — | — | — | %34,2 | — |
| Eureko Sigorta düşük hacim | ₺3,9 Mn | %0,7 | −0,0 puan | −%8,5 | +%0,4 | — | — | — | — | %49,9 | — |
| Doğa Sigorta düşük hacim | ₺3,5 Mn | %0,6 | +0,1 puan | +%9,0 | +%19,6 | — | — | — | — | %64,7 | — |
| Quick Sigorta düşük hacim | ₺3,0 Mn | %0,5 | −0,0 puan | −%7,1 | +%1,9 | — | — | — | — | %55,8 | — |
| GIG Sigorta düşük hacim | ₺2,1 Mn | %0,4 | −0,4 puan | −%52,4 | −%47,8 | — | — | — | — | %37,0 | — |
| Corpus Sigorta düşük hacim | ₺1,5 Mn | %0,3 | −0,1 puan | −%29,2 | −%22,3 | — | — | — | — | %10,0 | — |
| Referans Sigorta düşük hacim | ₺834 B | %0,1 | +0,1 puan | +%341,7 | +%384,7 | — | — | — | — | %66,7 | — |
| Unico Sigorta düşük hacim | ₺760 B | %0,1 | +0,1 puan | +%71,3 | +%88,0 | — | — | — | — | %0,0 | — |
| Şeker Sigorta düşük hacim | ₺361 B | %0,1 | +0,0 puan | +%25,4 | +%37,6 | — | — | — | — | %85,6 | — |
| Türk Nippon Sigorta düşük hacim | ₺185 B | %0,0 | −0,0 puan | −%22,2 | −%14,6 | — | — | — | — | %75,1 | — |
| Magdeburger Sigorta düşük hacim | ₺80 B | %0,0 | +0,0 puan | — | — | — | — | — | — | %60,0 | — |
| HDI Katılım Sigorta düşük hacim | ₺10 B | %0,0 | +0,0 puan | +%26,2 | +%38,5 | — | — | — | — | %650,0 | — |
| Ankara Sigorta düşük hacim | ₺1 B | %0,0 | −0,0 puan | −%97,8 | −%97,6 | — | — | — | — | %0,0 | — |
| Ethica Sigorta düşük hacim | ₺1 B | %0,0 | +0,0 puan | — | — | — | — | — | — | %0,0 | — |
| Arex Sigorta düşük hacim | ₺0 B | %0,0 | −0,4 puan | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Türkiye Katılım Sigorta düşük hacim | ₺0 B | %0,0 | −0,0 puan | — | — | — | — | — | — | — | — |
Bileşik oran = 1 − (teknik sonuç − aktarılan yatırım geliri) ÷ net kazanılmış prim. Hasar ve gider oranları aynı paydayla hesaplanır; aradaki fark devam eden riskler, dengeleme ve diğer teknik kalemlerdir.