Kredi
Hayat dışı primin %0,2'i. 9 şirket yazıyor; lider Coface Sigorta (%31,4). Yatırım geliri öncesi teknik zarar bölgesinde.
Kârlılık köprüsü
100 TL net kazanılmış prim nereye gidiyor?
Köprü son 12 ay değerleri kullanır. Diğer teknik: devam eden riskler, dengeleme ve diğer karşılık değişimleri, rücu ve sovtaj tahakkukları. Aktarılan yatırım geliri eklendiğinde TSB teknik sonucu −₺264,0 Mn olur.
Oranların seyri
Son 12 ay · net
Şirketler: büyüme ve bileşik oran
Kabarcık = brüt prim
Rezerv ve fiyat göstergeleri
Sektör
IBNR ÷ muallak: raporlanmamış hasar karşılığının toplam muallağa oranı (kaskoda rücu beklentisi nedeniyle eksi olabilir). Devam eden riskler: kazanılmamış primin beklenen hasarı karşılamadığı durumda ayrılan ek karşılık; artış fiyatın yetersiz kaldığını gösterir.
Hasar analizi
Gerçekleşen hasarın bileşimi · son 12 ay · milyon TL
Gerçekleşen hasar = ödenen tazminat + muallak tazminat değişimi (net). Muallak payının artması, hasarın henüz ödenmemiş kısmının büyüdüğünü gösterir.
Mevzuat bağlamı
26 belge · Kredi, kefalet ve finansal kayıplar
Yayım yılına göre belge sayısı (yıl, belge sayısından okunur). 5 belge başka bir düzenlemeyi değiştiriyor. Son üç yılda en sık değişen metin: 2025/13 sayılı Kefalet Sigortası Hakkında Genelge, 1 değişiklik.
En çok değişen metinler
Aylık üretim
Ağu 2026 yıl başından ₺2,2 Mr · reel +%1,9
| Şirket · Ağustos 2026 · yıl başından | Prim | Pay | Yıllık pay farkı | Nominal büyüme |
|---|---|---|---|---|
| Coface Sigorta | ₺657,1 Mn | %29,7 | +1,8 puan | +%42,7 |
| Euler Hermes Sigorta | ₺620,1 Mn | %28,0 | −6,2 puan | +%9,7 |
| Atradius | ₺549,2 Mn | %24,8 | −5,6 puan | +%9,5 |
| Türkiye Sigorta | ₺172,0 Mn | %7,8 | +3,2 puan | +%129,7 |
| Anadolu Sigorta | ₺107,2 Mn | %4,8 | +2,5 puan | +%180,4 |
| Neova Katılım Sigorta | ₺88,5 Mn | %4,0 | +4,0 puan | — |
| Aksigorta | ₺12,8 Mn | %0,6 | +0,1 puan | +%74,4 |
| GIG Sigorta | ₺6,1 Mn | %0,3 | +0,2 puan | +%1.043,4 |
| Eureko Sigorta | ₺1,7 Mn | %0,1 | −0,1 puan | −%27,5 |
TSB Prim-Adet (direkt ve endirekt, yurt içi ve yurt dışı). 9 şirket, toplam ₺2,2 Mr. Ay içi: yıl başından tutarın bir önceki aydan farkı; son 12 ay: yıl başından + önceki yıl sonu − önceki yılın aynı ayı. Karşılaştırma bir yıl önceki aynı ay ve kiptir. Aylık seri çeyreklik mali tablolarla aynı kaynak ailesi değildir; birbirine bölünmez.
Şirket tablosu
| Şirket | Brüt prim | Pay | Pay değişimi | Reel büyüme | USD büyüme | Hasar oranı | Gider oranı | Bileşik oran | Yıllık değişim | Devir oranı | IBNR payı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Coface Sigorta | ₺900,9 Mn | %31,4 | +3,2 puan | +%12,4 | +%23,4 | %107,0 | %126,3 | %233,1 | +116,0 puan | %50,3 | %29,1 |
| Atradius | ₺796,4 Mn | %27,8 | −5,5 puan | −%15,7 | −%7,5 | %25,3 | %75,2 | %120,0 | −17,0 puan | %39,7 | %73,8 |
| Euler Hermes Sigorta | ₺748,6 Mn | %26,1 | −5,1 puan | −%15,7 | −%7,5 | %8,6 | %95,8 | %119,3 | −79,7 puan | %64,0 | %92,9 |
| Türkiye Sigorta düşük hacim | ₺204,7 Mn | %7,1 | +2,7 puan | +%63,8 | +%79,7 | — | — | — | — | %100,0 | — |
| Anadolu Sigorta | ₺112,9 Mn | %3,9 | +1,9 puan | +%97,8 | +%117,0 | %47,2 | %36,9 | %106,3 | — | %6,4 | %111,1 |
| Neova Katılım Sigorta düşük hacim | ₺88,5 Mn | %3,1 | +3,1 puan | — | — | — | — | — | — | %100,0 | — |
| Aksigorta düşük hacim | ₺6,7 Mn | %0,2 | −0,4 puan | −%62,0 | −%58,3 | — | — | — | — | %95,0 | — |
| GIG Sigorta düşük hacim | ₺6,1 Mn | %0,2 | +0,2 puan | +%769,7 | +%854,4 | — | — | — | — | %100,0 | — |
| Eureko Sigorta düşük hacim | ₺4,1 Mn | %0,1 | −0,2 puan | −%56,8 | −%52,6 | — | — | — | — | %95,0 | — |
| Unico Sigorta düşük hacim | −₺2 B | −%0,0 | +0,0 puan | — | — | — | — | — | — | — | — |
Bileşik oran = 1 − (teknik sonuç − aktarılan yatırım geliri) ÷ net kazanılmış prim. Hasar ve gider oranları aynı paydayla hesaplanır; aradaki fark devam eden riskler, dengeleme ve diğer teknik kalemlerdir.