İMM ve diğer araç sorumluluğu · 2026 · 2. çeyrek · Son 12 ay
Pazar payı ve yoğunlaşma
Şirketlerin brüt prim payı, sıradaki değişim ve prim üretiminin ne kadar yoğunlaştığı. HHI 1.000'in altında rekabetçi, 1.800'ün üstünde yüksek yoğun kabul edilir.
HHI
596
rekabetçibir yıl önce 770
İlk 3 şirket
%29,7
bir yıl önce %36,0
İlk 5 şirket
%43,5
bir yıl önce %49,5
İlk 10 şirket
%68,7
Şirket sayısı
33
bir yıl önce 37
Lider
HDI Sigorta
pay %11,4 · ₺3,7 Mr
İlk 5 şirketin payı
İMM ve diğer araç sorumluluğu · brüt prim
Yoğunlaşma
İlk 3 ve ilk 5 şirketin toplam payı
HHI seyri: 1.454 → 596.
Şirket sıralaması
| Şirket | Sıra | Sıra değişimi | Brüt prim | Pazar payı | Pay değişimi | Kümülatif pay |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HDI Sigorta | 1 | 2 | ₺3,7 Mr | %11,41 | +3,1 puan | %11,4 |
| Anadolu Sigorta | 2 | 4 | ₺3,3 Mr | %10,36 | +4,2 puan | %21,8 |
| Axa Sigorta | 3 | 4 | ₺2,6 Mr | %7,96 | +2,0 puan | %29,7 |
| Allianz Sigorta | 4 | 4 | ₺2,4 Mr | %7,36 | +2,1 puan | %37,1 |
| Doğa Sigorta | 5 | 4 | ₺2,1 Mr | %6,38 | +1,5 puan | %43,5 |
| Ray Sigorta | 6 | -4 | ₺2,0 Mr | %6,06 | −3,1 puan | %49,5 |
| Sompo Sigorta | 7 | -2 | ₺1,7 Mr | %5,43 | −1,3 puan | %55,0 |
| Türkiye Sigorta | 8 | 2 | ₺1,5 Mr | %4,80 | +0,9 puan | %59,8 |
| Quick Sigorta | 9 | -8 | ₺1,5 Mr | %4,78 | −13,8 puan | %64,5 |
| Hepiyi Sigorta | 10 | -6 | ₺1,3 Mr | %4,14 | −2,7 puan | %68,7 |
| Aksigorta | 11 | 6 | ₺1,3 Mr | %3,88 | +2,2 puan | %72,6 |
| Neova Katılım Sigorta | 12 | 0 | ₺1,2 Mr | %3,78 | +1,1 puan | %76,3 |
| Mapfre Sigorta | 13 | -2 | ₺807,9 Mn | %2,51 | −0,2 puan | %78,9 |
| Eureko Sigorta | 14 | 4 | ₺779,3 Mn | %2,42 | +1,0 puan | %81,3 |
| Ankara Sigorta | 15 | 10 | ₺747,0 Mn | %2,32 | +1,7 puan | %83,6 |
| Zurich Sigorta | 16 | -2 | ₺676,1 Mn | %2,10 | +0,2 puan | %85,7 |
| Referans Sigorta | 17 | 11 | ₺600,7 Mn | %1,86 | +1,5 puan | %87,5 |
| Bereket Sigorta | 18 | -5 | ₺572,2 Mn | %1,78 | −0,6 puan | %89,3 |
| Magdeburger Sigorta | 19 | -3 | ₺536,7 Mn | %1,67 | −0,1 puan | %91,0 |
| Unico Sigorta | 20 | -1 | ₺531,5 Mn | %1,65 | +0,3 puan | %92,6 |
| Ana Sigorta | 21 | 2 | ₺485,0 Mn | %1,50 | +0,8 puan | %94,1 |
| Türkiye Katılım Sigorta | 22 | 4 | ₺448,2 Mn | %1,39 | +0,9 puan | %95,5 |
| Ethica Sigorta | 23 | 6 | ₺392,8 Mn | %1,22 | +1,0 puan | %96,8 |
| Şeker Sigorta | 24 | -4 | ₺296,6 Mn | %0,92 | −0,2 puan | %97,7 |
| Corpus Sigorta | 25 | -10 | ₺188,0 Mn | %0,58 | −1,3 puan | %98,3 |
| SS Atlas Koop. | 26 | 4 | ₺139,4 Mn | %0,43 | +0,3 puan | %98,7 |
| Türk Nippon Sigorta | 27 | -5 | ₺139,1 Mn | %0,43 | −0,3 puan | %99,1 |
| Emaa Sigorta | 28 | -7 | ₺96,0 Mn | %0,30 | −0,6 puan | %99,4 |
| Orient Sigorta | 29 | 2 | ₺86,2 Mn | %0,27 | +0,2 puan | %99,7 |
| Koru Sigorta | 30 | -3 | ₺45,2 Mn | %0,14 | −0,2 puan | %99,8 |
| GIG Sigorta | 31 | 3 | ₺33,6 Mn | %0,10 | +0,1 puan | %99,9 |
| HDI Katılım Sigorta | 32 | 3 | ₺24,1 Mn | %0,07 | +0,0 puan | %100,0 |
| Prive Sigorta | 33 | 0 | ₺3,5 Mn | %0,01 | −0,0 puan | %100,0 |
İş kollarına göre yoğunlaşma
| İş kolu | Şirket | HHI | İlk 3 | İlk 5 | Lider | Lider payı |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tarım | 23 | 3.349 | %74,4 | %82,0 | Türkiye Sigorta | %55,3 |
| Sağlık | 48 | 1.813 | %60,8 | %78,4 | Allianz Sigorta | %35,9 |
| Deprem ve doğal afet | 37 | 1.390 | %52,2 | %63,8 | Türkiye Sigorta | %32,2 |
| Kredi, kefalet ve finansal kayıplar | 42 | 1.195 | %49,6 | %69,2 | Coface Sigorta | %22,5 |
| Yangın ve kâr kaybı | 36 | 1.172 | %51,4 | %68,2 | Axa Sigorta | %20,7 |
| Nakliyat, tekne ve havacılık | 35 | 1.123 | %51,2 | %64,8 | Türkiye Sigorta | %21,1 |
| Ferdi kaza | 56 | 1.052 | %44,3 | %60,5 | Türkiye Sigorta | %25,8 |
| Genel sorumluluk | 38 | 850 | %43,8 | %54,7 | Türkiye Sigorta | %16,0 |
| Mühendislik | 38 | 797 | %39,0 | %53,7 | Türkiye Sigorta | %17,0 |
| Kasko | 35 | 713 | %34,7 | %51,6 | Anadolu Sigorta | %12,4 |
| Cam, hırsızlık, hukuksal koruma ve asistans | 38 | 685 | %31,9 | %47,7 | Quick Sigorta | %13,4 |
| İMM ve diğer araç sorumluluğu | 33 | 596 | %29,7 | %43,5 | HDI Sigorta | %11,4 |
| Zorunlu Trafik | 29 | 511 | %23,7 | %35,7 | Quick Sigorta | %8,8 |