Yangın ve kâr kaybı · 2026 · 2. çeyrek · Son 12 ay
Pazar payı ve yoğunlaşma
Şirketlerin brüt prim payı, sıradaki değişim ve prim üretiminin ne kadar yoğunlaştığı. HHI 1.000'in altında rekabetçi, 1.800'ün üstünde yüksek yoğun kabul edilir.
HHI
1.172
orta yoğunbir yıl önce 1.112
İlk 3 şirket
%51,4
bir yıl önce %49,2
İlk 5 şirket
%68,2
bir yıl önce %67,6
İlk 10 şirket
%90,5
Şirket sayısı
36
bir yıl önce 39
Lider
Axa Sigorta
pay %20,7 · ₺25,6 Mr
İlk 5 şirketin payı
Yangın ve kâr kaybı · brüt prim
Yoğunlaşma
İlk 3 ve ilk 5 şirketin toplam payı
HHI seyri: 968 → 1.172.
Şirket sıralaması
| Şirket | Sıra | Sıra değişimi | Brüt prim | Pazar payı | Pay değişimi | Kümülatif pay |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Axa Sigorta | 1 | 0 | ₺25,6 Mr | %20,70 | +1,3 puan | %20,7 |
| Anadolu Sigorta | 2 | 0 | ₺20,9 Mr | %16,92 | +0,5 puan | %37,6 |
| Türkiye Sigorta | 3 | 0 | ₺17,0 Mr | %13,76 | +0,4 puan | %51,4 |
| Aksigorta | 4 | 1 | ₺10,6 Mr | %8,57 | −0,6 puan | %60,0 |
| Eureko Sigorta | 5 | -1 | ₺10,2 Mr | %8,24 | −1,0 puan | %68,2 |
| Allianz Sigorta | 6 | 0 | ₺9,7 Mr | %7,84 | +1,0 puan | %76,0 |
| HDI Sigorta | 7 | 0 | ₺5,9 Mr | %4,80 | −0,3 puan | %80,8 |
| Mapfre Sigorta | 8 | 0 | ₺5,1 Mr | %4,11 | −0,2 puan | %84,9 |
| Zurich Sigorta | 9 | 0 | ₺3,8 Mr | %3,11 | −0,0 puan | %88,0 |
| Ray Sigorta | 10 | 0 | ₺3,0 Mr | %2,43 | −0,4 puan | %90,5 |
| Neova Katılım Sigorta | 11 | 3 | ₺1,9 Mr | %1,54 | +0,7 puan | %92,0 |
| Sompo Sigorta | 12 | -1 | ₺1,7 Mr | %1,38 | −0,1 puan | %93,4 |
| Unico Sigorta | 13 | 0 | ₺1,6 Mr | %1,31 | +0,1 puan | %94,7 |
| Doğa Sigorta | 14 | -2 | ₺1,5 Mr | %1,19 | −0,2 puan | %95,9 |
| GIG Sigorta | 15 | 1 | ₺882,9 Mn | %0,71 | −0,0 puan | %96,6 |
| Bereket Sigorta | 16 | -1 | ₺732,7 Mn | %0,59 | −0,3 puan | %97,2 |
| Chubb | 17 | 0 | ₺639,9 Mn | %0,52 | −0,1 puan | %97,7 |
| Orient Sigorta | 18 | 1 | ₺539,7 Mn | %0,44 | −0,0 puan | %98,2 |
| Corpus Sigorta | 19 | -1 | ₺477,5 Mn | %0,39 | −0,2 puan | %98,5 |
| VHV Allgemeine Sigorta | 20 | 0 | ₺338,8 Mn | %0,27 | −0,1 puan | %98,8 |
| Referans Sigorta | 21 | 0 | ₺328,7 Mn | %0,27 | −0,1 puan | %99,1 |
| Türkiye Katılım Sigorta | 22 | 1 | ₺223,7 Mn | %0,18 | −0,0 puan | %99,3 |
| Quick Sigorta | 23 | 2 | ₺216,4 Mn | %0,17 | +0,1 puan | %99,4 |
| Ethica Sigorta | 24 | -2 | ₺144,6 Mn | %0,12 | −0,1 puan | %99,6 |
| Magdeburger Sigorta | 25 | -1 | ₺88,1 Mn | %0,07 | −0,1 puan | %99,6 |
| Türk Nippon Sigorta | 26 | 1 | ₺83,8 Mn | %0,07 | −0,0 puan | %99,7 |
| Koru Sigorta | 27 | -1 | ₺72,3 Mn | %0,06 | −0,0 puan | %99,8 |
| HDI Katılım Sigorta | 28 | 2 | ₺60,4 Mn | %0,05 | +0,0 puan | %99,8 |
| Ankara Sigorta | 29 | 3 | ₺54,3 Mn | %0,04 | +0,0 puan | %99,8 |
| Fiba Sigorta | 30 | 1 | ₺50,7 Mn | %0,04 | −0,0 puan | %99,9 |
| Şeker Sigorta | 31 | -2 | ₺50,7 Mn | %0,04 | −0,0 puan | %99,9 |
| SS Atlas Koop. | 32 | 1 | ₺35,4 Mn | %0,03 | −0,0 puan | %100,0 |
| Ana Sigorta | 33 | 2 | ₺25,3 Mn | %0,02 | −0,0 puan | %100,0 |
| Hepiyi Sigorta | 34 | 0 | ₺24,6 Mn | %0,02 | −0,0 puan | %100,0 |
| Emaa Sigorta | 35 | 2 | ₺4,3 Mn | %0,00 | −0,0 puan | %100,0 |
| Prive Sigorta | 36 | 3 | ₺1,6 Mn | %0,00 | −0,0 puan | %100,0 |
İş kollarına göre yoğunlaşma
| İş kolu | Şirket | HHI | İlk 3 | İlk 5 | Lider | Lider payı |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tarım | 23 | 3.349 | %74,4 | %82,0 | Türkiye Sigorta | %55,3 |
| Sağlık | 48 | 1.813 | %60,8 | %78,4 | Allianz Sigorta | %35,9 |
| Deprem ve doğal afet | 37 | 1.390 | %52,2 | %63,8 | Türkiye Sigorta | %32,2 |
| Kredi, kefalet ve finansal kayıplar | 42 | 1.195 | %49,6 | %69,2 | Coface Sigorta | %22,5 |
| Yangın ve kâr kaybı | 36 | 1.172 | %51,4 | %68,2 | Axa Sigorta | %20,7 |
| Nakliyat, tekne ve havacılık | 35 | 1.123 | %51,2 | %64,8 | Türkiye Sigorta | %21,1 |
| Ferdi kaza | 56 | 1.052 | %44,3 | %60,5 | Türkiye Sigorta | %25,8 |
| Genel sorumluluk | 38 | 850 | %43,8 | %54,7 | Türkiye Sigorta | %16,0 |
| Mühendislik | 38 | 797 | %39,0 | %53,7 | Türkiye Sigorta | %17,0 |
| Kasko | 35 | 713 | %34,7 | %51,6 | Anadolu Sigorta | %12,4 |
| Cam, hırsızlık, hukuksal koruma ve asistans | 38 | 685 | %31,9 | %47,7 | Quick Sigorta | %13,4 |
| İMM ve diğer araç sorumluluğu | 33 | 596 | %29,7 | %43,5 | HDI Sigorta | %11,4 |
| Zorunlu Trafik | 29 | 511 | %23,7 | %35,7 | Quick Sigorta | %8,8 |