Zorunlu Trafik · 2026 · 2. çeyrek · Son 12 ay
Pazar payı ve yoğunlaşma
Şirketlerin brüt prim payı, sıradaki değişim ve prim üretiminin ne kadar yoğunlaştığı. HHI 1.000'in altında rekabetçi, 1.800'ün üstünde yüksek yoğun kabul edilir.
HHI
511
rekabetçibir yıl önce 576
İlk 3 şirket
%23,7
bir yıl önce %27,1
İlk 5 şirket
%35,7
bir yıl önce %39,0
İlk 10 şirket
%62,7
Şirket sayısı
29
bir yıl önce 29
Lider
Quick Sigorta
pay %8,8 · ₺26,4 Mr
İlk 5 şirketin payı
Zorunlu Trafik · brüt prim
Yoğunlaşma
İlk 3 ve ilk 5 şirketin toplam payı
HHI seyri: 618 → 511.
Şirket sıralaması
| Şirket | Sıra | Sıra değişimi | Brüt prim | Pazar payı | Pay değişimi | Kümülatif pay |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Quick Sigorta | 1 | 0 | ₺26,4 Mr | %8,78 | −4,7 puan | %8,8 |
| Sompo Sigorta | 2 | 0 | ₺23,0 Mr | %7,64 | +0,2 puan | %16,4 |
| Axa Sigorta | 3 | 0 | ₺21,8 Mr | %7,25 | +1,1 puan | %23,7 |
| HDI Sigorta | 4 | 3 | ₺18,2 Mr | %6,06 | +0,4 puan | %29,7 |
| Hepiyi Sigorta | 5 | 0 | ₺17,9 Mr | %5,96 | +0,0 puan | %35,7 |
| Türkiye Sigorta | 6 | -2 | ₺17,1 Mr | %5,69 | −0,3 puan | %41,4 |
| Unico Sigorta | 7 | 7 | ₺16,7 Mr | %5,54 | +2,1 puan | %46,9 |
| Allianz Sigorta | 8 | 1 | ₺16,1 Mr | %5,37 | +0,2 puan | %52,3 |
| Anadolu Sigorta | 9 | -3 | ₺15,6 Mr | %5,20 | −0,6 puan | %57,5 |
| Doğa Sigorta | 10 | 3 | ₺15,6 Mr | %5,18 | +1,5 puan | %62,7 |
| Neova Katılım Sigorta | 11 | -1 | ₺14,2 Mr | %4,74 | +0,6 puan | %67,4 |
| Ethica Sigorta | 12 | -1 | ₺11,9 Mr | %3,97 | +0,1 puan | %71,4 |
| Ray Sigorta | 13 | -5 | ₺11,7 Mr | %3,88 | −1,5 puan | %75,3 |
| Ankara Sigorta | 14 | -2 | ₺10,1 Mr | %3,37 | −0,3 puan | %78,6 |
| Zurich Sigorta | 15 | 1 | ₺10,1 Mr | %3,36 | +1,1 puan | %82,0 |
| Referans Sigorta | 16 | 12 | ₺7,2 Mr | %2,39 | +2,2 puan | %84,4 |
| Mapfre Sigorta | 17 | 1 | ₺5,8 Mr | %1,92 | −0,2 puan | %86,3 |
| Aksigorta | 18 | -3 | ₺5,7 Mr | %1,89 | −0,9 puan | %88,2 |
| Türkiye Katılım Sigorta | 19 | 7 | ₺5,4 Mr | %1,79 | +0,9 puan | %90,0 |
| Bereket Sigorta | 20 | -3 | ₺5,1 Mr | %1,69 | −0,5 puan | %91,7 |
| Corpus Sigorta | 21 | -1 | ₺4,6 Mr | %1,54 | −0,1 puan | %93,2 |
| Emaa Sigorta | 22 | -1 | ₺3,9 Mr | %1,29 | −0,0 puan | %94,5 |
| Eureko Sigorta | 23 | -4 | ₺3,8 Mr | %1,27 | −0,6 puan | %95,8 |
| Koru Sigorta | 24 | -1 | ₺3,5 Mr | %1,18 | +0,2 puan | %97,0 |
| Ana Sigorta | 25 | 0 | ₺3,4 Mr | %1,12 | +0,2 puan | %98,1 |
| Şeker Sigorta | 26 | -2 | ₺2,7 Mr | %0,90 | −0,1 puan | %99,0 |
| Magdeburger Sigorta | 27 | -5 | ₺1,8 Mr | %0,60 | −0,5 puan | %99,6 |
| Türk Nippon Sigorta | 28 | -1 | ₺1,3 Mr | %0,42 | −0,3 puan | %100,0 |
| GIG Sigorta | 29 | 0 | ₺708 B | %0,00 | +0,0 puan | %100,0 |
İş kollarına göre yoğunlaşma
| İş kolu | Şirket | HHI | İlk 3 | İlk 5 | Lider | Lider payı |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tarım | 23 | 3.349 | %74,4 | %82,0 | Türkiye Sigorta | %55,3 |
| Sağlık | 48 | 1.813 | %60,8 | %78,4 | Allianz Sigorta | %35,9 |
| Deprem ve doğal afet | 37 | 1.390 | %52,2 | %63,8 | Türkiye Sigorta | %32,2 |
| Kredi, kefalet ve finansal kayıplar | 42 | 1.195 | %49,6 | %69,2 | Coface Sigorta | %22,5 |
| Yangın ve kâr kaybı | 36 | 1.172 | %51,4 | %68,2 | Axa Sigorta | %20,7 |
| Nakliyat, tekne ve havacılık | 35 | 1.123 | %51,2 | %64,8 | Türkiye Sigorta | %21,1 |
| Ferdi kaza | 56 | 1.052 | %44,3 | %60,5 | Türkiye Sigorta | %25,8 |
| Genel sorumluluk | 38 | 850 | %43,8 | %54,7 | Türkiye Sigorta | %16,0 |
| Mühendislik | 38 | 797 | %39,0 | %53,7 | Türkiye Sigorta | %17,0 |
| Kasko | 35 | 713 | %34,7 | %51,6 | Anadolu Sigorta | %12,4 |
| Cam, hırsızlık, hukuksal koruma ve asistans | 38 | 685 | %31,9 | %47,7 | Quick Sigorta | %13,4 |
| İMM ve diğer araç sorumluluğu | 33 | 596 | %29,7 | %43,5 | HDI Sigorta | %11,4 |
| Zorunlu Trafik | 29 | 511 | %23,7 | %35,7 | Quick Sigorta | %8,8 |